Jdi na obsah Jdi na menu
 


jaksi taksi

23. 7. 2006
JAKSI TAKSI foto ke článku

1992 léto - Radek a Aleš se potkávají v předmaturitním období na jednom z pražských gymplů. Společné akce, párty, koncerty - nutně musí následovat ten nejdebilnější nápad - založit vlastní kapelu. Nikdo neví proč, nikdo neví jak, ale kapela je na světě a název JAKSI TAKSI vzniká na zkoušce za všeobecného souhlasu. Radek kupuje za půjčené peníze nejlevnější kytaru na trhu včetně kytarového efektu s názvem KURWA ( opravdu se vybíralo podle vzhledu a ceny, ne podle zvuku a kvality ), Aleš kupuje bicí, u kterých se až později zjistí, co všechno jim chybí a že na ně v podstatě nejde hrát. Basu bere Batty - záhadný démon, který se ke kapele dostal skrz společný zájem o divadlo. Nakonec ještě přichází zpěvák - Tom. Za dva týdny zpěvák odchází. Zpěvu se chopí Radek a Batty. Je chuť něco dělat, ale schází zkušebna, aparatura a zkušenosti. Místo apartury slouží staré rádio a gramofon. Zkouší se jednou měsíčně, většinou na nějaké chatě. Nakonec kapela dostane nabídku zařídit si zkušebnu v dílně na svařování v areálu jednoho kulturního domu. Toto období moc společného s muzikou nemá, nehledě na to, že všichni jsou začátečníci a samouci, bez jakéhokoli hudebního vzdělání.

1992 podzim - První koncert poblíž Prahy na koncertě nějaké zábavové kapely. Snad Brandýs nad Labem. Zahrála se jedna skladba a z druhé jenom polovina, protože Radek přetrhl dvě struny na kytaře, Aleš protrhl blánu na půjčeném rytmičáku a ( jak se zjistilo později ) zlikvidoval mikrofon u činelů. Schyluje se k bitce, ale místní osazenstvo se kapely zastává a tak vše končí pouhou slovní výměnou názorů. Ráno následuje snídaně u neznámých lidí a odjezd autobusem do Prahy.

1993 jaro - Batty přechází na kytaru, přichází Peyrak na basu a Bharrata na saxofon. Nahrává se první demo ve zkušebně ZNC, které zůstává z důvodů lenosti nevydané. Později tyto nahrávky a další sesbírané nahrávky z koncertů vychází na CD TRZBK ( Trocha rachotu z Březského kutlochu ). V tomto období jsou hlavním zájmem kapely „sex a drogy“, ale na rock&roll už času moc nezbývá a podle toho to taky vypadá. Nikdo nic neví, nikdo nic nedělá, nic nefunguje. O hudbě se spíše mluví, než aby se hrála.

1993 podzim - Odchází Bharrata, který jediný uměl hrát na svůj nástroj. Radek i Aleš začínají studovat na VŠ, takže času na zkoušení je ještě méně a kapele hrozí konec dřív, než začala. Radkovi navíc přeskakuje v hlavě a bere do kapely svůj nový objev - klávesy Casio za 1200 Kč. Takže místo sóla na kytaru se objevují vyhrávky na klávesy, písničky jsou dlouhé 10 minut, sóla nekonečná - idioti.

1994 jaro- Koná se poslední koncert před uzavřením legendárního klubu „Petynka“, kde Radek a Aleš po konzumaci značného množství marihuany odehrají koncert společně s Battym. Radek soluje v každé skladbě 10 minut, mezitím si vždy odskočí zapogovat do publika, Aleš hraje jiné písně než zbytek kapely, Batty se sice diví, ale vzhledem k zásobě dobrého vína zachovává pohodu.

1994 léto - Batty odjíždí na chalupu a už se nevrací. Kapela zůstává ve třech a bohužel většinou v hospodě.

1994 podzim - Kapela vystupuje po necelých dvou letech existence na maturitním plese pražského gymnázia v Lucerně.

1995 zima - Vzniká druhé demo „Málo krve“. Studio bylo domluveno, aniž by se kdokoli staral o to, kdo to zaplatí, takže před koncem nahrávání se pozornost obrací na otázku financování. Dohodlo se, že si každý půjčí a část zaplatí. Stejně to vypadá i s množením nosičů, kterých bylo namnoženo asi 200 kusů, vše v duchu DIY, tedy pěkně doma na kazeťáku a jen pro nejbližší známé.

1996 jaro - Píseň „Vojáci“ z aktuálního dema získává první místo v hitparádě R1, načež je kapela pozvána do studia k prezentaci více skladeb a k rozhovoru. Odchází Peyrak, chce hrát jazz. Zůstávají zakládající členové Radek a Aleš a po hospodách hledají basáka.

1996 léto - Přichází Rehák na basu a zpěvačka Veronika. Zkušebna je nedaleko Prahy, ve sklepě. V jednom rohu uhlí, v druhém plíseň a uprostřed kapela. Každých 10 minut vypadává elektřina. Super podmínky. Začínají první koncerty, ale na těch se spíš než hudbě kapela věnuje vlastní zábavě.

1996 podzim - Odchází Veronika a Rehák. Rehák z důvodu nedostatku času na chlast. Hledá se další basák.

1997 zima - Basu bere Stressmaker. Kapela získává zkušebnu v Praze, v jeslích uprostřed sídliště. Začíná se s pravidelnějšími zkouškami, občasným cvičením na nástroj. Výsledkem je příprava materiálu na novou desku, na kterou se členové opět skládají ze svých osobních finančních zdrojů.

1997 jaro - Vzniká první CD „Hysterčák“. Kapela se zadlužuje, kde se dá. Začínají první problémy s distribucí kazet a CD, první časové komplikace kvůli školám ( všichni tři na VŠ ), Stressmaker navíc pracuje, takže když je zkouška, zbývá se jenom modlit zda dorazí všichni.

1997 podzim - Kapela díky přibývajícím koncertům zažívá poněkud „divoké“ období provázené občasnou demolicí okolí a několika ostřejšími konflikty s pořadateli i diváky. Jedinou starostí je provokovat všechny a všude. Vrcholem je soutěž začínajících kapel, která je ze strany JT pojata narozdíl od supervážných bigbeatových, metalových, crossoverových bandů zase osobitým způsobem. Do dotazníku kde jsou požadovány informace o kapele je napsáno stručně: Hovno, hovno, hovno. Polovina času pro vystoupení se na pódiu prokecá, v průběhu koncertu si Aleš odskakuje na WC a Radek se pouští do 5 minutové improvizace na jedné struně. Končí to menším fyzickým střetem s jedním z porotců ( byl v právu ). Výjimkou není svlíkání na pódiu, plivání na publikum atd, vše samozřejmě se značnou podporou alko tekutin a měkkých drog. ( Všem, kterým jsme se nestihli omluvit se tímto omlouváme, protože jsme někdy byli asi opravdu zlí ).

1998 léto - Přichází Bžabža na basu. Toto období je asi zlomové, protože všichni začínají poctivě zkoušet a z kapely, která byla jenom zástěrkou pro večírky a mejdany, vzniká kapela regulérně fungující, zkoušející a hrající. Výsledkem je materiál k nově připravované desce.

1999 zima - Vychází „Uvěř a zaplať“, deska, se kterou jsou všichni z kapely spokojeni. Bohužel finanční problémy a nezaplacené dluhy z desky „Hysterčák“ nedovolují vydání „Uvěř a zaplať“ také na CD, takže pro tuto chvíli jenom kazety. Přichází „pozvánka“ na vojnu na kterou Radek a Aleš reagují nástupem na civilní službu. Co se zdá být na první pohled nevýhodou, v pozdějším období se ukáže jako výhoda, protože čas strávený ( prospaný ) na civilce je využit k pravidelnému zkoušení a k intenzívnějšímu koncertování.

2000 léto - Bžabža se odchází věnovat studiu na VŠ. Věčné problémy s byskytaristou se rozhodne radikálně řešit Radek Přechází z kytary na basu. Na kytaru přichází LaDeyf. Pouhých 6 měsíců po příchodu La Deyfa vzniká jedna z nejrychlejších desek v této republice z oblasti melodických kapel „Na běžícím pásu“. Problémy s penězma se stále táhnou, takže opět pouze na kazetách. Ani jeden z titulů kapela záměrně neuvolní do oficiálních distribučních sítí, ani jeden z nich neprezentuje v oficiálních médiích. Radek a Aleš uzavírají svá studia na vysokých školách.

2001 jaro - Přípravy na novou desku. Po předchozí Na běžícím pásu chtějí členové kapely nahrát něco klidnějšího, více optimističtějšího, ale musí to mít stále šťávu a jasný názor. V květnu vychází plod tohoto snažení, podle většiny nejpovedenější deska JT - „On-line“. Jelikož jsou texty na této desce daleko přístupnější i lidem nepohybujícím se v punkovém hnutí, prezentuje se tato deska i v oficiálních médiích. Částečně se kompenzují finanční dluhy za předchozí desky, takže On-line vychází jak na kazetách tak i na CD,

2001 podzim - Finanční situace dovolí vydání předchozích titulů „Uvěř a zaplať“ a „Na běžícím pásu“ i na CD. Rovněž vychází na CD i nejstarší demáčové tituly „TRZBK“ a „Málo krve“. Jednou měsíčně se konají legendární koncerty na pražském Opatově. Ten poslední a nejlepší zároveň znamená konec této tradice, neboť kapacita sálu je třikrát překročena a asi 100 lidí se dovnitř vůbec nedostane. Majitel se pochopitelně bojí o bezpečnost klubu a lidí a další koncerty zakazuje.

2002 zima - Odchází La Deyf a na kytaru přichází někdejší baskytarista kapely Bžabža.

2002 - Tento rok je ve znamení neustálého koncertování po celé ČR a SR, takže nezbývá čas na natočení nového materiálu. Na koncertech občas na kytaru vypomáhá i Martin. Stihnou se ale natočit za přispění kamarádů dva videoklipy. V závěru roku se pořizuje záznam z koncertu, který by měl v první polovině roku 2003 vyjít na CD a MC.

2003 - Začíná příprava na novou desku, která by měla být natočena v květnu 2003 a vyjít v září téhož roku.

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář